• Zajímavost
  • Jindřich Vařeka: Probudil jsem se v době, kdy jsou si opět někteří rovnější
říj21

Jindřich Vařeka: Probudil jsem se v době, kdy jsou si opět někteří rovnější

Kategorie // Zajímavost

Vision

Jednání, která probíhají na radnici po komunálních volbách, jsou zřejmě překvapivá a plná zvratů. Na nejčerstvější informace o tom, kdo bude řídit naše město jsme se zeptali opět starosty Ing. Jindřicha Vařeky:

Předvolební čas je určitě náročný, vy jste se však přiznal k bezesným nocím po volbách, jak se vyvíjela a vyvíjí koaliční jednání? Už se vám spí lépe?

Díky za otázku, nespí. Demokratické strany se mne snaží odnaučit víře v demokracii. Demokracie je krásná věc, jen povětšinou není zrovna vhodná chvíle na její aplikaci. Jako na potvoru tomu vždy něco brání.

Byl jste vývojem povolebních jednání zaskočen?

Do jisté míry jsem zaskočen byl. Probudil jsem se v době, kdy jsou si opět někteří rovnější a čerta starého záleží na tom, jaký kdo je. Stranická příslušnost je nade vše.

Při sestavování Rady města jste se vzdali většinového zastoupení. Jako první jste oslovili TOP 09 s nabídkou dvou křesel, po jejím odmítnutí jste přišli s nabídkou široké koalice a oslovili jste Piráty, Příbramáky pro Příbram, KSČM a ODS. Kladné stanovisko jste obdrželi od Mgr. Humlové (KSČM) a od paní Mgr. Vesecké (Příbramáci pro Příbram). Máte již vyjádření ostatních?

Situace se od chvíle přednesení našeho až příliš velkorysého návrhu na vytvoření široké koalice změnila. Tři parlamentní strany odmítly nabídku na spolupráci s tím, že jedno místo v Radě poskytnuté zastupitelce za KSČM je vykládáno jako koalice, do které nemohou vstoupit. Věcná námitka poukazující na to, že paní Mgr. Humlová je uznávaným odborníkem na pozemkové právo, a že v minulosti častokráte dokázala při jednáních zastupitelstva správně poukázat na právní nesrovnalosti, nebyla vzata do úvahy.
V následné mediální bouři to vypadalo tak, že obsazením tohoto jednoho ryze pracovního místa zástupcem strany se třetím nejsilnějším mandátem, bude spuštěn proces kolektivizace zemědělství v Příbrami.
Nejrozumněji se v nastalém chaosu zachovala sama paní Mgr. Humlová, která se rozhodla odblokovat situaci tím, že oznámila, že za těchto okolností na místě radní netrvá. Zastupitelé za ANO mohli proto opětovně oslovit zbylé politické subjekty vyjma Pirátů, kteří nemají doporučeno vstupovat do spolupráce ani s ANO.
Příbramáci pro Příbram a ODS nabídku na místo v Radě města již přijali, zatímco jednání s TOP 09 teprve proběhne.

Uvedl jste, že Šance pro Příbram se proti spolupráci s hnutím ANO ihned po volbách ostře vymezila. Uvedl Mgr. Král důvod, proč odmítá spolupráci se stranou, kterou voliči jednoznačně preferovali?

Zdůvodnění Šance je možné nalézt na jejich stránkách. Píše se tam cosi o tričkách a demokracii nebo tak něco.

Volby ukázaly, že lidé oceňují politiky spíše podle činů než podle jejich příslušnosti k politické straně, kde je tedy zakopaný pes?

Úkolem politiků je vytvářet problémy a následně komplikovaně hledat jejich řešení jenom proto, aby mohla být nakonec přijata úplně špatná rozhodnutí. Občané se naštěstí chovají rozumněji. Pravý politik se nikdy nenaučí jednat svižně, protože to by byl sám proti sobě.

Také jste uvedl, že zastupitelé za ANO nechtějí zneužívat supersilného mandátu a nehodlají v zastupitelstvu hlasovat jednotně dle dohod ukutých v zákulisí. Nehrozí, že by tak práce zastupitelstva byla méně konstruktivní a pomalejší?

Nemyslím si, že to nejhorší zastupitelstvo, které máme před sebou, by mohlo být horší, než to nejlepší zastupitelstvo z těch, která máme za sebou. Myslím si to proto, že počet deviantních politiků tohoto zastupitelstva se oproti tomu minulému snížil přímo násobně.

Kdy se bude konat ustavující zastupitelstvo a jak fungují radnice v této době relativního „bezvládí“?

Zatím to vypadá tak, že ustavující jednání zastupitelstva by se mohlo konat 5. listopadu 2018. Do té doby bude svoje povinnosti i nadále vykonávat současná (stará) rada města, takže žádné bezvládí nehrozí.

Které problémy klepou na dveře a přijdou na pořad dne ihned, jak se noví zastupitelé a radní usadí do svých křesel?

V posledních dnech se často dostává na přetřes otázka průniku volebních programů jednotlivých stran. Já v tom až tak velký problém nevidím, protože na 80% toho, co se musí udělat, se můžeme dohodnout napříč celým politickým spektrem za jedno odpoledne. Uvedu namátkou: křižáky, rekonstrukce Milínské, kanalizace Lazec – Kozičín, nezbytné investice do zimního stadionu, parkování po celém městě atd. Projekty na tyto akce jsou před dokončením. Zastupitelé budou také muset zaujmout jasný postoj k rekonstrukci aquaparku. O zbylých 20% je správné vyvolat širokou diskuzi.
Práce je moc a už je načase se do ní pustit. Schopní a odhodlaní lidé jsou zakleknuti v blocích. Teď už jen projít lapálií s ustavením nové rady a startujeme.

Zdroj: www.pribram.cz

Rychlé kontakty

Hnutí ANO Příbram

Email:    info@anopribram.cz
Web:    www.anopribram.cz